Kirándulós blog

Hétvégén túzokles a Kiskunságban

Update 2014! Indén is lesz túzokles. Április 12-én szombaton természetvédelmi őrök vezetésével megnézhetitek a túzok násztáncát a Kiskunságban!

A mostanában kezdődő túzok dürgés kétségtelenül a hazai madárvilág legszebb násztánca,  ám a ceremóniát a kakas olyan hanggal kíséri, ami leginkább egy szemérmetlenül hosszú szellentés sorozatra hasonlít.

Hallgassátok meg, de munkahelyen csak fülessel! Nem tudtam közvetlenül beilleszteni, úgyhogy katt ide.   A hangját az oldal közepe felé, a fióka képe alatt találjátok.

A túzokok násztánca fantasztikus látvány.  A kakas felfújja magát, faroktollait széttárja, szárnyait kifordítja, és messziről úgy fest, mint egy dagadt hógolyó, ami ráadásul mozog.

Régebben a túzok monogám madár volt, de az évszázadokon át tartó kakas vadászat annyira felborította az ivararányokat, hogy sokáig a kakasok háremet tartottak, és csak mostanában kezd helyreállni közöttük a régi rend. Lőni természetesen már nem szabad őket. Magyarországon fokozottan védett, a természetvédelmi értéke 1 millió forint. A túzok egyébként Európa legnagyobb testű röpképes madara. A tojók 4-6 kilósak, de az öreg kakasok akár 16 kilósra is megnőhetnek.

A Kiskunsági Nemzeti Parkba április 12-én lehet menni túzoklesre a természetvédelmi őrök vezetésével. A terepi programhoz kapcsolódik egy csomó gyerekprogram is.  Lesz a mesejurtában bábelőadás, természetismereti játszóház és kenyérlángos sütés. Itt megnézhetitek a részleteket.

Megmutatom a kedvenc képeimet még kedvcsinálónak. Ezek a fotók a hazai túzokvédelem oszlopos tagjának, Motkó Bélának a fotói, aki kedves kollégám volt egykor a madarászoknál.

© Motkó Béla
Ilyen a kakas, amikor felfújja magát, és imponálni akar tojónak.

© Motkó Béla

Égnek meredő bajusza is van.

Tanyaudvar túzokcsibékkel. Ezt az ötvenes években készült családi fotót néhány évvel ezelőtt bemutattuk egy kiállításon a Természettudományi Múzeumban, úgyhogy bízom benne, a tulajdonosok nem bánják, ha itt is megmutatom.  Szintén Motkó Béla kollégámtól származik, aki egy helyi családtól kapta.
A traktorosok sokat segíthetnek a túzok megmentésében. A plakáton az áll, hogy ha kaszálás közben túzok fészket találnak (a túzok a földön fészkel), hívják a madarászokat, akik biztonságba helyezik a tojásokat.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!