Nagyon szeretem a hóvirágot, de az még engem is meglepett, hogy milyen hatalmas rajongótábora van. Angliában a hóvirágos tavaszi sétára invitáló honlapon most 102 helyszín van felsorolva. Egy csomó magánkertben, közparkban és kastélykertben tartanak hóvirág napokat és fesztiválokat. Németországban ugyancsak.
Itthon is rengetegen vannak március elején az Alcsútdobozi Arborétumban, de kétlem, hogy a nyugat-európai hóvirág őrület hulláma jutott volna el idáig. Legalábbis én még nem észleltem a hozzá kapcsolódó üzletet. Merthogy hóvirág biznisz igenis létezik. Nem is akármilyen!
Különc divatnak indult, de ma már egyre népszerűbb a különböző hóvirág-fajták gyűjtése. Lelkes amatőrök és profi nemesítők cserélgetik, adják-veszik a hagymákat. 2011-ben 368 fontért azaz kb. 160.000 Ft-ért kelt egy egy ‘green tear’ típusú hagyma az eBay-en, a rákövetkező évben pedig egy másik ritkaságért már 725 fontot fizettek. Őrület!
Jelenleg 2000 kertészeti változat létezik, amelyek között van mindenféle: három helyett öt szirmú, nagy virágú, kis virágú, mézillatú, fidres-fodros és sárga kelyhű, de laikus szemnek legtöbbször a fajták közti különbség alig látható. Igazi, elmélyült figyelmet és hozzáértést kíván az azonosításuk, így a hóvirág gyűjtők egyfajta elitista klubot alkotnak világszerte. A növény latin neve után (Galanthus), úgy hívják őket, hogy galanthophiles, hóvirágbolodok.
Angliában egyébként nem őshonos a hóvirág. Nálunk igen. A kikeleti hóvirággal sokfelé találkozhattok, de vadon gyűjteni nem ajánlott, mert védett növény. Ha hóvirágra vágytok, vásároljatok, kérjetek a szomszéd kertjéből, vagy ültessetek saját kezűleg hóvirágmezőt. Üde talajú kiskertben gyorsan elszaporodik.
Akár most, tavasszal is kiültethetitek a cserepes hóvirágokat. Nem is kell feltétlenül őszig várnotok vele, így azonnali a sikerélmény. Hajrá!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: