Kirándulós blog

Újra dalol a fülemüle

Ha akartok valami lélekemelő, szívmelengető, megvidámító programot, ami hétköznap estére is betervezhető, feltétlenül menjetek ki fülemülét hallgatni.

A fülemüle a világ egyik legszebb hangú énekesmadara.  Ha hallani szeretnétek, akkor erdős-bokros helyen sétáljatok estefelé, vagy futás közben vegyétek ki a fülhallgatót. A városban is megtaláljátok, például a Margitszigeten, a Kerepesi-temetőben, vagy a Hajógyári-szigeten.

Április közepe-vége felé kezdődik a nászidőszakuk, amikor a hím szaporán cifrázott énekével területet és tojót akar hódítani magának. A fülemüle egyébként külsőre egy szürke, illetve barna kis veréb, ami ráadásul igen félénk, így ritkán kerül szem elé, de jelentéktelen küllemét ezerszeresen kompenzálja gyönyörű dalával.

Herman Ottó így írta le:
“A mily fönségesen szép a fülemüle éneke, olyan egyszerű a ruházata. Sötétbarna szeme szinte lángol és megmondja annak, a kinek fogékony a szíve-lelke, hogy ez a szem nemes tekintetű”.

Fülemüle fan club 

A fülemülének óriási a rajongótábora. Az angolok például minden évben tartanak Fülemüle Esteket, amikor pokrócba burkolózva ülnek a padon, és hallgatják a csalogányok énekét. Itthon is országos rendezvénysorozattá nőtte ki magát a Fülemülék Éjszakája, aminek rettentően örülök, mert annak idején én indítottam el néhány kollégámmal, úgy, hogy senki sem hitt benne rajtunk kívül.

 Fülemüle az operában

A vájtfülűek biztosan meghallják – én nem -, hogy Händel orgonaversenyében is megszólalnak fülemüle strófák, Sztravinszkij pedig egyenesen operát írt Andersen Fülemüle meséjéből. Sőt, állítólag a rádió hőskorában az angolok közvetítettek egy szabadtéri koncertet, ahol fülemülék szóltak csellókísérettel.
Egy kis fülemüle ragtime ízelítőnek:

Fülemüle az irodalomban

Az írók és költők is rajongva szeretik. A perzsa mesék tele vannak a reménytelen szerelem szimbólumaként használt csalogánnyal, de írt róla Arany, Tompa, Petőfi, Vörösmarthy, Weörös Sándor és Áprily Lajos is. Róla szól Oscar Wilde  A csalogány és a rózsa című szívszaggató meséje, amiben a csalogány rózsatövisre szúrta magát, hogy barátja piros rózsát vihessen a professzor lányának. Brrrr. Borzalom.

A fülemülét éjjel könnyű felismerni, mert ilyenkor már csak ő énekel. Felkészülésnek itt meghallgathatjátok, és itt vannak a Madártani Egyesület fülemüle hallgató időpontjai és helyszínei is, ha inkább szakvezetővel mennétek. Érdemes, mert velük sokkal több érdekességet fogtok látni/hallani.

Még egy kis csalogány art kedvcsinálónak:Forrás: fineartamerica.com_anna_duyunova

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!